SAVAŞ KARŞITI BİR SAVAŞ KAHRAMANI: DESMOND DOSS

DESMOND DOSS KİMDİR?

Kötü bir çocukluk geçirmiş olan Desmond Doss, Amerika Birleşik Devletlerinin II. Dünya Savaşı’nda pasifiklerde yapmış olduğu Okinawa savaşının gerçek bir kahramAnıdır. Doss savaşın ilk safhalarında orduya katılmaktansa geride durmayı tercih eder çünkü dini “öldürme” diyordur. Bir gün bir araba kazasında yaralanmış olan birinin atardamarına yaptığı basit bir tampon sayesinde onun hayatını kurtarır ve o an Doss için de dönüm noktası olur.

Birilerinin hayatını kurtarabileceğini öğrenen Doss, şiddete başvurmak zorunda olmadan savaşta hizmet verebileceğini düşünerek orduya vicdanı retçi olarak katılmaya karar verir ve başvurusunu yapar. Ancak orduya girdiği zaman olaylar beklendiği gibi gelişmez. Silah kullanmayan birisinin korkak ve gereksiz olduğunu düşünen komutanları ve arkadaşları tarafından sürekli bir psikolojik baskı altında tutulan Doss, vazgeçmemiş ve mücadele etmeye devam etmiştir. Amerikan ordusunun savaştan önce izin vermesiyle beraber askerlerin evlerine döndüğü o gün, Doss’un düğün günüdür. Ancak komutanları, silah kullanmadığı için tam anlamıyla eğitiminin bitmemiş olduğunu ve iznini kullanamayacağını söyleyerek Doss’u bir hücreye kapatıp akabinde psikolojik sorunlar nedeni ile ordudan atılması için askeri mahkemeye sevk etmişlerdir. Ne var ki bu da işe yaramamış ve Doss Okinawa cephesine sıhhiyeci olarak gönderilmiştir.

Tüm zorluklarla savaşa devam eden Amerika ve Japonya için sadece çıkar meselesinden çıkmış olan savaş artık güç gösterisine dönmüştü. İki taraf da binlerce askerini feda ederek 5-10 metre ilerlemek için inanılmayacak kayıplar veriyordur. Doss’un cephede olduğu o gün, Japonlar, Amerikan güçlerini geri püskürtmüş ve bölgeyi ele geçirmiştir. Doss ise bölgeden kaçamamış ve orada mahsur kalmıştır. O an yardım seslerini duyan Doss, belki de son yüzyılın en cesur hareketi ile silahsız bir şekilde savaş bölgesine dönüp yaralıları kurtarmaya başlamıştır. Yaralıları, yanlışlıkla öğrendiği bir düğüm yöntemi ile bağlayıp aşağıya sarkıtan Doss, o gece tek başına 75 kişinin hayatını kurtarıp ordusu tarafından kahraman ilan edilmiştir.

RAMAZAN GENÇAĞA SOLAK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir