SOPHIE SCHOLL – NAZİ ALMANYASINDA BİR KAHRAMAN

Sophie Scholl 9 Mayıs 1921’ de Almanya’nın Forchtenberg şehrinde dünyaya gelmiştir. Yirmili yaşlarında ağabeyi Hans Scholl’la birlikte savaşın durması gerektiğini savunan ‘Beyaz Gül’ örgütünün birer üyesi oldular. Tek istekleri Hitler’in şiddet dolu ülke yönetimine karşı insanları bilinçlendirmekti. Onlar bu konu hakkında çok soğukkanlılardı ve korkan insanları da soğukkanlılığa davet ediyorlardı hem de Hitler gibi zor kullanmadan.

O dönem birçok üniversitede olduğu gibi Münih Üniversite’sinde de Nazi karşıtlığı sindirilmişti. Ama Ocak 1943’ten sonra, “Hitler’in Stalingrad’taki müthiş stratejisi 330 bin Alman gencini mantıksız bir ölüme gönderdi…” gibi yazılar altlarında Beyaz Gül gibi birçok örgütün imzasıyla ortaya çıkmaya başladı. 18 Şubat 1943 sabahı, Beyaz Gül imzalı el ilanları Münih Üniversitesi’nin bahçesini kapladı. Havada uçuşan antifaşist bildirileri okulun yüksek pencerelerinin birinden savuran Sophie Scholl ve kardeşi Hans’ı gören okulun NSDAP (Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi) üyesi temizlik görevlisi Jakob Schmied derhal gestapoyu aradı. Gestapo gençleri bulmakta gecikmedi.

Tutuklanacak rejim karşıtları listesinde Sophie ve Hans Scholl vardı. Daha sonra bu listeye arkadaşları Christoph Probst da eklendi. Scholl kardeşler ve Probst sorguya çekilmeye başladılar. İlk etapta birbirlerinin hayatını riske atmamak için yaptıklarını itiraf etmezler fakat tam serbest bırakılacakken Sophie Scholl’ün çantasında bir yönerge bulunur ve mahkemeye çıkartılırlar.

Mahkemede yaptıklarından pişman olmadıklarını söyler ve davalarını sonuna kadar savunurlar. Tabi ki bu Hitler’den korkan hakim ve mahkeme üyelerinin hiç hoşuna gitmez ve ikinci mahkemelerinde idam cezası almalarına karar verilir.

Bu karar Sophie Scholl’un umudunu kaybetmesine sebep olmaz. Çünkü Scholl vicdan ve adalete inanan birisidir ve Alman halkının eninde sonunda baskıcı iktidara dur diyeceğini bilmektedir. Bu yüzden hayatına acımasızca son verilirken bile “Hala güneş parıldıyor.” der. Böyle bir özgürlüğü destekleyen melek bir yüreğin kolayca aramızdan çekip gitmesi çok üzücü değil mi?

Ve güneşin kendisi için son kez parlayışını görür Sophie. Gözlerinde hala bir umut… Bu ölümü bütün insanlığa hediye eder. Tarih 22 Şubat 1943. Sophie 22, Hans 25 yaşında hayata veda ederler.

Sophie ve diğerlerinin yakalanmasına neden olan el ilanı, bütün Avrupa’yı elden ele dolaşarak İngiltere’ye ulaşır ve İngiltere’de “Bir Alman el ilanı –  “Münihli öğrencilerin manifestosu” adıyla 1,5 milyon basılarak anti-propaganda amacıyla, kraliyet hava kuvvetleri tarafından beyaz gül yapraklarıyla birlikte Almanya üzerine bırakılır.

SULTAN SOLAK 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir